Краніофаціальними (черепнолицевими) пухлинами являються ті, що одномоментно ростуть екстракраніально (ззовні черепа) та інтракраніально (всередині черепа). Зокрема, ці пухлини виповнюють носову порожнину, приносові пазухи, носо- та роглотку, і при цьому інвазують (проростають) основу черепа і, в подальшому, поширюються інтракраніально (в порожнину черепа), інтраорбітально (в орбіту). Краніофаціальні пухлини також поширюються в латеральних відділах основи черепа (підскронева, крилопіднебінна ямки, з подальшим ростом на дно середньої черепної ямки, кавернозний синус та інтракраніально ( в порожнину черепа).Краніофаціальні резекції пухлин дають можливість одномоментно, з одного хірургічного доступу видалити, як внутрішньоносовий компонент, так і внутрішньочерепний компонент пухлини, включаючи інвазовану (що проросла пухлиною) кісткову частину основи черепа (видалення якої є необхідною умовою досягнення радикальності). Це дає можливість продовжити життя хворих із злоякісними пухлинами основи черепа. В кінці операції обов’язково проводиться ендоскопічна ендоназальна ревізія (огляд) рани з метою виявлення можливих резидуальних (залишкових) елеменітв пухлини та їх видалення, а також для ревізії пластиного закриття післяопераційних дефектів.
Серед злоякісних краніофаціальних пухлин виділяють:
- Раки: диференційовані раки (базальноклітинний рак, перехідноклітинний рак, плоскоклітинний рак з ороговінням і без, анапластичний рак, аденокістозний рак, цистаденоїдний рак); недиференційовані раки.
- Саркоми: хондросаркома, лейоміосаркома, рабдоміосаркома, ангіоміосаркома, лімфосаркома, поліморфноклітинна саркома, ретикулоклітинна саркома.
- Естезіонейробластоми , Аденокарциноми
- Нейробластоми та гангліонейробластоми.
Серед доброякісних краніофаціальних пухлин виділяють:
- Остеома, фіброзна дисплазія, остеобластокластома
- Ювенільна ангіофіброма носоглотки з інтракраніальним ростом
- Менінгіоми передньої та середньої черепних ямок (інтра-, екстракраніальний ріст)
- Нейрофіброма підскроневої та крилопіднебінної ямок.