Мікроаденома гіпофіза пролактинома

Хворий Л. 43 р. ♂ звернувся зі скаргами на погіршення статевої функції (зниження лібідо), виражений головний біль. За даними аналізу гормонів гіпофіза виявлено підвищенний рівень пролактину – 160 нг/мл. За даними МРТ гіпофізу виявлена мікроаденома гіпофіза (розмірами до 4мм в діаметрі) (показано стрілочками). Діагноз – пролактинома, вперше виявлена, не лікована. Хворому було запропоновано 2 шляхи: 1-й медикаментозний (згідно протоколу лікування пролактином) вживання медикаментів, таких як Достінекс, Алактін, Бромкриптин, Парладел, із подальшим контронтролем рівня рівня пролактину до його нормалізації і збереження нормальних показників рівня пролактину після відміни препарату. У випадку повторного підвищення рівня пролактину після відміни препарату вживання медикаменту відновлюється (як єдиний засіб контролю за )Успіх медикаментозного контролю за рівнем пролактину складає від 40 до 100%. 2-й шлях – хірургічний -ендоскопічне ендоназальне видалення пухлини (ризик операції мінімальний) . Цей шлях, на стадії мікроаденом (а в нашому випадку і трохи більше до 23 мм) видалення цих пухлин з їхньою  «псевдокапсулою» забеспечує одужання (нормальний рівень пролактину без вживання медикаментів в післяопреаційному періоді) в 100% випадків. Цей хворий обрав 2-й шлях.

Хворому було проведена операція – ендоскопічне ендоназальне (через носову порожнину) видалення пухлини. Пухлина видалена повністю.  Рівень пролактину нормалізувався до 18 нг/мл і спостерігається таким протягом 2-х років. Хворий після операції не вживає медикаментів. Регресувала цефалгія і хворий поверувся до повноцінного статевого життя. 

На МРТ знімках після операції (динамічне контрастування) стрілочка вказує на місце де була пухлина, а зараз на цьому місці гіпофіз. «тіні» пухлини на фоні гіпофіза не має.

На відео показано ендоскопічне ендоназальне видалення мікроаденоми гіпофіза у цього хворого. За допомогою кучасок Керісона частково відалена передня стінка в проекції пухлини. Візуалізовано гіпофіз ліворуч та сірого кольору, желеподібної консистенції пухлину (аденому гіпофіза). Поетапно аденома гіпофіза випалена повністю, в кінці операції ви бачите пусце місце поряд з гіпофізом. По закінченню операції ви бачите жирову тканину, яка викладається на передню стінку турецького сідла.